Dnes je pátek 20.9.2019, svátek má Oleg
Katalog www stránek

Jméno:
Heslo:  
  KULTURNÍ PAMÁTKY JINDŘICHOVA HRADCE

  Kostel sv. Jana Křtitele a minoritský klášter


Jedná se o původní raně gotický dvoulodní kostel, gotickou kapli sv.Mikuláše, bývalý klášter s kaplemi (Soukenickou a barokní špitální Nanebevzetí P.Marie) a bývalý špitál. Podle archeologických průzkumů v místech dnešního presbytáře stával starší románský kostel. Datum založení nynějšího kostela není znám, ale souvisí zřejmě s příchodem minoritů do města v r.1320. Půdorys tvoří obdélnikovité dvoulodí s vysokou a širokou hlavní lodí a úzkou jižní lodí.
Obě jsou sklenuty hvězdnou žebrovou klenbou. Dochovala se i bohatá ornamentální i figurální fresková výzdoba z 14. a 15. století. Perlou vrcholné gotiky je kaple sv.Mikuláše, vystavěná před r.1369, jejíž čtvercová síň je sklenuta na střední sloup a od pětibokého presbyteria oddělena jemně profilovaným triumfálním obloukem. Kostel a opravená kaple Soukenická a Nanebevzetí P.Marie slouží v letních měsících výstavním i koncertním účelům.


[ HOME ] [ << -- ] [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] 5 [ 6 ] [ 7 ] [ 8 ] [ 9 ] [ -- >> ]


Všechna práva vyhrazena ©2003-2014 Jan Medek, verze 5.1
ŘÁDKOVÁ INZERCE
Cena SMS za tištěný inzerát je 20 Kč vč. DPH. Zveřejnění na internetu je zdarma. Technicky zajišťuje Airtoy a.s., Infolinka 602 777 555, www.platmobilem.cz.